OTürkDijital Çeviri Arşiv Veritabanımızda şimdilik İstanbul Bölgesini içeren 16 Kadılık-İlçe yer almaktadır. Tablo ve bazı örnek çevri belge aşağıdadır.  Çeviri Arşiv belgelerinin tamamına ulaşmak için tıklayın.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanlığı döneminde bizzat başlattığı ve 1997 yılında yayınlanmaya başlayan şehirlerimizle ilgili ilk kronolojik belgesel yayın serisi olan İstanbul Külliyatı serisinin yayını ile İstanbul Araştırmaları Belgeseli yayını başlamış oldu. Bu yayın, sayın ERDOĞAN’ın İBB Başkan Danışmanı olarak Prof.Dr.Ahmet KALA tarafından projelendirilen ve yönetilen İstanbul Külliyatı Projesi kapsamında hazırlanmıştır. Yine bu projenin hazırlanması için kurulan İstanbul Araştırmaları Merkezi’nde (İAM) merkez başkanlığını üstlenen Prof.Dr.Ahmet KALA ile birlikte İBB Başkan Danışmanı Prof.Dr.Ahmet TABAKOĞLU’nun da Çalışma Heyeti Başkanlığı görevini üstlenerek dört yıl boyunca yüz civarında uzman ve akademisyenin katılımı ile yoğun bir akademik çalışma başlatılmıştır. Bu dönemde İAM tarafından hazırlanan Osmanlı dönemine ait ilk 10 cilt İBB tarafından yayınlamıştır. Ancak bu serinin yayını sayın ERDOĞAN’ın İBB Başkanlığı görevine haksız ve hukuka aykırı olarak son verilmesi ile kesintiye uğramış, İstanbul Araştırmaları Merkezi kapatılmış, yayına hazırlanan bir kısım eserler de yayımlanamamıştır.

T.C. Cumhurbaşkanlığı’nca Himaye Edilen Projeler kapsamına alınan İstanbul Külliyatı Projesi kapsamında İstanbul Ahkâm Defterleri seri halde nihayet 41 cilt olarak tamamlanarak dijital halde OTÜRKDİJİTAL veritabanında yayınlanmaya başlamıştır. Bu ciltlerin ayrıca kitap baskısı da yapılacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından himaye edilen projeler kapsamına alınan İSTANBUL KÜLLİYATI yayını SUNUŞ yazısı:

 

 

 

Kadılık-İlçe OTürkDijital Ağacında Yeri İlgili İlçe-Semt
İstanbul Kadılığı İstanbul Nefs-i İstanbul (Suriçi İstanbul-Dersaadet-Âsitane)
Galata Kadılığı İstanbul Galata- Beyoğlu-Kasımpaşa-Hasköy-Tophane-Beşiktaş
Eyüp – Haslar Kadılığı İstanbul Eyüp – Haslar-Kağıthane-Çiftlikler-Köyler-Ormanlar
Üsküdar Kadılığı İstanbul Üsküdar – Kadıköy-Köyler-Çiftlikler-Ormanlar
Bab Mahkemesi İstanbul Ahi Çelebi – Eminönü
Ahi Çelebi Mahkemekesi İstanbul Ahi Çelebi
Mahmutpaşa Mahkemesi İstanbul Mahmutpaşa-Beyazıt-Sirkeci
Davutpaşa Mahkemesi İstanbul Davutpaşa-Kazlıçeşme-Yedikule
Yeniköy Mahkemesi İstanbul Yeniköy- Sarıyer-Emirgan-Bebek-Ortaköy
Âsitâne (Âstâne) İstanbul Nesf-i İstanbul (Suriçi İstanbul)
Dersaadet İstanbul Nesf-i İstanbul (Suriçi İstanbul)
Büyükada İstanbul Büyükada
Çekmece-i Kebîr İstanbul Büyükçekmece
Çekmece-i Sagir İstanbul Küçükçekmece
Çatalca İstanbul Çatalca
Halkalı İstanbul Halkalı
Haslar İstanbul Haslar – Eyüp
Gekbuze İstanbul Gebze
Şile İstanbul Şile
Silivri İstanbul Silivri
Terkos (Terkoz) İstanbul Terkos
Tuzla İstanbul Tuzla
Yoros İstanbul Yoros – Beykoz